Cumhurbaşkanı Adaylarının Kıraathane Tartışması

Cumhurbaşkanı Adaylarının Kıraathane Tartışması

Anadolu Ajansı Seçime 4 Gün Kala Sonuçları Yanlışlıkla Paylaştı
Başbakan Açıklama Yaptı 30.000 Suriyeli Oy Kullanacak!
Dünya Kupasına Süper Lig’den Kimler Katılıyor

24 Haziran seçimleri, son zamanların en çok konuşulan konusu oldu. Cumhurbaşkanı adayları, şehir şehir gezerek, konuşmalara yaparak milletin oyunu kazanmaya çalışıyorlar. Tabi ki, bu konuşmalar sürekli tartışma konusu oluyor. Her cumhurbaşkanı adayının belirli bir kitlesi var. Bakalım yaptıkları bu konuşmalar oylara nasıl yansıyacak? Bunu 24 Haziran’da göreceğiz. Şimdilik, son günlerin en çok konuşulan ‘Kıraathane’ konusunu ele alacağız. Biz siyaset hakkında yorum yapmayı tercih etmiyoruz. Bütün karar size ait. Bizim yapacağımız şey, cumhurbaşkanı adaylarının yaptığı konuşmaları tamamen tarafsız bir şekilde sizlere aktarmak. Yazımız hiçbir öznel yorum içermemektedir.

Tartışma nasıl başladı? Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hatay mitinginde yeni projesi olan kıraathanelerden bahsetmişti.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu projeye göre, gençlerin kitap okuyacağı, sohbet edeceği,
çayını kahvesini rahatça içeceği ücretsiz kıraathaneler kuracaklarını söylemişti.

Erdoğan’a ilk cevap yine Cumhurbaşkanı adayı olan
Muharrem İnce’den geldi.


İnce, bu projeyi eleştirirken, gençlerin ihtiyacı ola şeyin kıraathane değil, atama olduğunu dile getirdi. Gençlerin işsiz olduğunu söyleyen İnce, kıraathane yerine iş yeri ve fabrika kurulması gerektiğini belirtti. İnce, Erdoğan’ın atanamayan öğretmenleri, sağlıkçıları, mühendisleri atama gibi bir derdi olmadığını söyleyerek eleştirdi. İnce sözüne, içinde internet bile olmayan bu projeyi sunan kişinin %1 bile oy almaması gerektiğini de belirtti.

Kıraathane projesine ikinci eleştiri CP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.


Kılıçdaroğlu, kıraathane projesine, 16 yıl iktidardan sonra böyle bir proje sunuluyorsa, iş bitmiştir, sözleri ile karşılık verdi. Kılıçdaroğlu ayrıca sözlerine, her alanda yeni bir strateji ortaya koymak zorunda olduklarını belirtti.

Erdoğan’nın kıraathane projesine bir diğer eleştiri de, başka bir Cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener’den geldi.


Akşener, böyle bir projenin tam olarak çılgınlık olduğunu belirtti. Sözlerine ise, Erdoğan’ın kıraathane açmak yerine emeklinin cebine para koyması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, eleştirilere cevabını verdi.


Muharrem İnce’nin kıraathanenin ne demek olduğunu bilmediğini söyleyen Erdoğan; kıraathane yerine fabrika açmaları gerektiğini söyleyen İnce’ye, kıraathane’nin ne olduğunu bilmediğini söyledi. Sözlerine de kıraathanenin ne olduğunu anlattı. Erdoğan’ın projesi kıraathaneler, içinde internet, çay, kahvenin ücretsiz verileceğini, ve 7’den 70’e herkese uygun olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı adaylarının kıraathane yorumları şimdilik böyle. Peki sizler, kıraathane projesini doğru buluyor musunuz? Sizce kıraathaneler şehirlerde değişiklikler yaratacak mı? Düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0