Dang Humması Nedir? Sivrisineklerden Nasıl Korunabiliriz?

Dang Humması Nedir? Sivrisineklerden Nasıl Korunabiliriz?

Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı
Kalsiyum Eksikliği Nedir ve Nasıl Giderilir

Son günlerde, gerek sosyal medya olsun gerek haber kanalları olsun, rastlamadığımı bir haberle karşılaştık. Oyuncu Leyla Bilginel, sosyal medya hesabından Dengue virüsü kaptığını, bu yüzden de çok zor durumda olduğunu paylaştı. Bu güne kadar bir çoğumuz bu hastalıktan habersizdi. Bu yüzden de, Dang humması denen bu hastalığın ne olduğunu araştırmaya başladık. Dengue virüsünü nasıl bir hastalıktır? İnsandan insana nasıl bulaşıyor? Sivrisineklerden nasıl korunabiliriz? İşte bu soruların cevabını aşağıdaki yazımızdan öğreneceksiniz…

Dang humması nedir?

Dang humması, endemik olarak tropikal ve subtropikal bölgelerde ortaya çıkan, bir nevi şiddetli grip semptomları gösteren viral bir hastalıktır. Bu hastalık, kırılmış gibi kemik ağrılarına neden olduğu için, adına ‘kemik humması’ da deniliyor. Bu hastalığın 4 tipi var. Herhangi birini kapan kişi, sonrasında bir başka tipi ile de karşılaşabiliyor.

Dang humması nasıl bulaşır?

Dang humması, aedes diye adlandırılan bir çeşit sivrisinek tarafından taşınıyor ve ısırması ile insanlara bulaşıyor. Bu sivrisineklerin yaşadığı ortamlar genel olarak temiz su kaynakları, kanalizasyon boruları gibi yerler oluyor. Bu şekilde bu hastalıkta kentsel yaygınlaşma da görülebiliyor.

Dang hummasının belirtileri nelerdir?

Dang humması, sivrisineğin kişiyi ısırması ile birlikte kana karışıyor. 24 saat içinde kişinin ateşi yükselmeye başlıyor ve ateş yükseldikten sonra bu virüs bütün vücuda yayılmış oluyor. Hastalığın belirtileri ise şöyle:

 • En az 2-7 gün süren akut yüksek ateş
 • Baş ve göz arkasında ağrı
 • Eklem ve kaslarda oluşan ağrı
 • Burun, diş eti veya cilt altı kanaması
 • Endemik bölgeye seyahat

Hastalığın tedavisi nasıl ilerliyor?

Şimdiye kadar bu hastalığa aşı bulunamadı, çalışmalar sürüyor. Aynı zamanda hastalığın belirli bir tedavisi de yok. Hastalığın ilk gününde virüsün kandan atılması sağlanmaya çalışıyor. Özel bir tedavisi olmadığı için, semptomlara göre terapi uygulanıyor.

Bu hastalıktan korunmanın yolu var mı?

Hastalığın herhangi bir aşısı yok. Bu yüzden de, yapacağınız en büyük koruma, çeşitli yollarla sivrisinek ısırıklarından korunmak olacaktır.

Sivrisineklerden nasıl korunabiliriz?

 • Kendinize ait bir bahçeniz veya balkonunuz varsa, sivrisinekleri uzaklaştıracak bitkiler ekebilirsiniz. Bunların başında İdris otu geliyor. Yağını kullanarak böcek ilacı elde edilen İdris otu, oldukça kuvvetli kokusu ile sivrisinekleri uzaklaştırıyor. Bunun yanında; Yalancı Melisa, Kedi Nanesi, Biberiye gibi bitkiler, güçlü kokuları ile sivrisinekleri uzaklaştırıyor.
 • Odanıza taze fesleğen koyun. Sivrisinekler fesleğen kokusunu sevmezler. Yatarken baş ucunuza fesleğen koyarsanız, gece rahat uyursunuz.

 • Koyu renkli kıyafetleri tercih etmeyin. Koyu renk onlar için bir sığınak olarak görülür. Bu yüzden, kıyafetleriniz yerine odanıza koyu renk eşyalar koyarsanız sivrisinekler yanınıza gelmez.
 • Sivrisinekler sirke kokusundan nefret ederler. Bu yüzden, evinizin penceresine bir bardak sirke koyarsanız, sivrisinekleri uzaklaştırmış olacaksınız.
 • Bol bol Vitamin C tüketin. Vitamin C vücudunuzda birikmez. Hatta terlediğinizde dışarı çıkar. Bu kokudan da sivrisinekler nefret ederler.
 • 1 su bardağı suyu, 5 damla limon yağını, ve 10 damla fesleğen veya nane yağını bir şişenin içine doldurun. Sprey kapağı ekleyin ve vücudunuza tatbik edin.
 • Bir limonu yarıdan kesin, yarısını alın ve üzerine birkaç adet karanfil ekleyin ve masanızın üzerine koyun. Sivrisinekler gelmeyecektir.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0