Detayları İle Google AdSense Hesabı Açmanın Püf Noktaları

Bir çok İnternet sitesi sahibinin göz bebeği olan, kimine ayda yüz binlerce lira kazandırabilirken kimine belkide bir ev sahibi gibi kira geliri olan Google AdSense bu kadar güzel gelirlere kapı açarken bir yandan da zorluklarını beraberinde getiriyor.  Bu zorlukların en başında Google adsense kullanımı için başvuran kullanıcıların taleplerini ve başvurdukları sitelerini büyük bir titizlikle incelemesinden geçiyor, inceleme titizlikle yürütüldüğü için kullanıcıların başvuruları çoğu zaman olumsuz olarak sonuçlanabiliyor. Şimdi hep birlikte Google’ın kullanıcıdan tam olarak istediği nedir, hangi koşullarda başvurunuz olumlu, hangi durumlarda olumsuz sonuçlanır bir göz atalım.

Google AdSense Hesabına Nasıl Başvurulur?

  • Google AdSense ilgili linke tıklayarak kayıt için başvuru adımına hızlıca geçebilirsiniz, başvurunuzu tamamlayabilmeniz için bir gmail hesabınız olması gerekmektedir. Alternatif mail adresleri ile başvuruda bulunamayacağız için yok ise bir gmail hesabı açmanız gerekiyor.
  • Oturum açtıktan sonra ön kayıt için kişisel bilgilerinizi doldurulması ardından ise gerekli standartlara uygun olduğunu düşündüğünüz İnternet siteniz ile başvurunuzun sonlandırılması gerekiyor. (Hesap alındıktan sonra, hesabı kurallara uygun istediğiniz kadar İnternet sitesinde her hangi bir onaya ihtiyaç duymadan kullanabilirsiniz.)

Google AdSense Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

  • Bu konuda Google’ın her hangi bir taahhütnamesi yok, başvurunuz alındıktan sonra mümkün olan en kısa sürede size geri dönüş yapacağını söylüyor ancak kişisel tecrübelerime göre başvurunuz çoğu zaman aynı gün içinde sonuçlanır. Aynı gün içinde sonuçlanmayan başvurular genellikle 2. veya 3. güne sarkabilir.

Google AdSense Başvurusu İçin Püf Noktalar Nelerdir?

Başvuran kişilerin genel olarak yanılgıya düştükleri durum her hangi bir İnternet sitesi ile başvuru yapıyor olmalarından kaynaklanıyor. Google yayıncı haklarını korumak amacıyla reklamları mümkün olan en kaliteli sitelerde yayınlamaya çalışıyor, bu nedenle sitenizin son kullanıcıya hitap ediyor olması çok önemlidir.

Kullanıcı deneyimi adı altında Google’ın beklentileri;

  • Kullanımı kolay bir arayüz / tema
  • Anlaşılabilir içerik
  • Hızı yüksek sayfalar

Kullanım politikası adı altında Google’ın beklentileri;

Alt başlık size belki garip gelmiş olabilir ancak kullanıcı deneyiminin yanı sıra yasal politikalar açısından da Google’ın site yönetimi çerçevesinde bazı beklentileri vardır, olmazsa olmaz olduğunu düşündüğüm bazı noktaları listelemek istiyorum.

  • DMCA Politikası: Yönetmekte olduğunuz İnternet sitesinin hangi yayın hakları çerçevesinde yayın yaptığını açıkladığınız bölümdür. Site içinde kullandığınız materyallerin nerelerden toplandığı, kullanım hakkının paylaşımlı olup olmadığını belirtmeniz gereken sayfadır. Bu sayfa içinde yayın haklarını ihlal ettiğini düşünen hak sahiplerinin sizinle doğrudan iletişim kurabileceği bir iletişim alanı bulundurmanız ve hak ihlali durumunda ilgili materyali kaldıracağınız konusunda taahhüt verdiğiniz içerik alanı mutlaka olmalıdır.
  • Fotoğraf Kaynakları: Güzel bir konu buldunuz ve bu konu hakkında ki düşünceleriniz, bilgilerinizi veya deneyimlerinizi İnternet sitenizde yayınladınız içeriğe renk verebilmek ve anlaşılabilirliğini arttırmak için İnternet’de bulduğunuz fotoğrafları konunuz da kullandınız. Fotoğrafın kaynağını, sahibini belirtmekle yükümlüsünüz. Çok küçük bir ayrıntı olarak düşünülebilir lakin yasal çerçeveler dahilinde yayın yapabilmek için çok önemli bir ayrıntıdır.

 

  • Kullanılan İçerikler: Belkide en önemli konuların başında gelir kullanılan içeriklerin kopya olup olmaması, aslında Google benzersiz içerik üreten kullanıcılarına maximum düzeyde önem verir lakin şu zamanlarda benzersiz içerik üretmek pek mümkün olmadığı için yapılabilecek en mantıklı hareket tamamı özgün içeriklerden oluşan bir İnternet sitesi hazırlamak olacaktır.

Bu yazı sizden gelebilecek sorular, öneriler ve bildirimler doğrultusunda tekrardan düzenlenebilir bir şekilde sonlandırılmıştır. Yorum alanını kullanarak her türlü soru, sorun, öneri veya bildirimlerinizi paylaşarak yazının gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0