Elektronik Sigara Sağlığa Zararlı Mı

Kalsiyum Eksikliği Nedir ve Nasıl Giderilir
Dang Humması Nedir? Sivrisineklerden Nasıl Korunabiliriz?

Günümüzde, sigara kadar elektronik sigara da çok fazla kullanılan bir ürün haline geldi. Elektronik sigara konusunda dünya adeta ikiye bölündü. Kimileri elektronik sigaranın tamamen zararsız olduğunu söylerken, diğer bir kısım da elektronik sigaranın en az normal sigara kadar zararlı olduğunu söylüyor. Peki bu bilgilerin hangisi doğru? Şu bir gerçek ki, sigara ve tütün kullanımı gittikçe yayıldı. Artık çocuk olarak adlandırabileceğimiz yaşta bile sigara içenler olmaya başladı, ve bunu hiçbir şekilde engelleyemiyorlar.

Aslında, insanlara sorduğumuzda, sigaranın zararlarını bize söyleyebilirler, ama yine de sigara kullanmaktan kendilerini alıkoyamıyorlar. Son dönemde popüler olan elektronik sigaraların ise, sigarayı bırakmada önemli rol olduğunu söylüyorlar. Kimileri de sağlığa daha fazla zarar verdiğini söylüyor. Zararı ne kadar az olursa olsun, sigara veya elektronik sigara, her türlü sağlığa zararlıdır. Bu yüzden, bizden size öneri, kendiniz ve sevdikleriniz için sigarayı bırakmanın yöntemlerini araştırın.

Her iki kesimin de kendilerini savunduğu yazılar göreceksiniz. İnternet’te elektronik sigaranın zararlarını araştırdığınızda, bir türlü karar veremeyen sayfalar göreceksiniz. Biz de araştırma yaparken bu sonuçlarla karşılaştık. Vardığımız diğer sonuçları ise şimdi sıralayacağız.

Elektronik sigara, en az normal sigara kadar zararlı görünüyor. Bunu bir çok tıp uzmanı ve bilim insanı söylüyor. Özellikle, nikotinli elektronik sigara kullanan kişiler, sadece kendilerine değil, etrafındaki insanlara da zarar veriyor.

Ne kadar zararlı olmadığı söylense de, yapılan araştırmalarda, elektronik sigaradan çıkan buharın birçok kanserojen madde içerdiği gözleniyor.

Elektronik sigara da bir nevi bağımlılık yapıyor. Özellikle kalem şeklinde olanlar, sürekli kişinin elinde olduğu için, sürekli bir içme isteği uyandırıyor.

Nikotinli elektronik sigara kullananlarda, diğer kişilere göre kan basıncının ve kalp atışının üç katına kadar çıkabileceği görülmüş.

Elektronik sigara, normal sigarayı bırakmanıza yardımcı olmuyor. Siz sadece yeni bir bağımlılık kazanmış oluyorsunuz. Sigarayı bırakmak istiyorsanız mutlaka başka yolları deneyin.

Özellikle meyve aromalı elektronik sigaralar, içerdikleri maddelerden dolayı normalden daha fazla zarar veriyorlar.

Herhangi bir şekilde güvenli tütün kullanımı yoktur. Tütün, hangi şekilde olursa olsun insan sağlığına zararlıdır.

Elektronik sigara, en az normal sigara kadar pasif içicilere zarar vermektedir. Yapılan araştırmalara göre, elektronik sigara pasif içicilerinde, kan basıncı sorunları yaşanmaktadır.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0