‘Hope’ İsimli Köpeğin, Hayata Umut Dolu Geri Dönüşü

Bacakları ve Kuyruğu Kesilen Yavru Yaşam Mücadelesini Kaybetti
Eyüpte Tecavüze Uğrayan Yavru Kedi Hayatını Kaybetti
Antalya’da Kedinin Derisini Canlı Canlı Yüzdüler!

Bir yanda sokak hayvanları için deli gibi uğraşan bir kesim, diğer yanda da nasıl daha fazla zarar verebileceğine karar veremeyen bir kesim var. Gün geçtikçe hayvan sevenler artmış olsa da, hayvanlara işkence edenlerin sayısı da bir o kadar çok artıyor. Maalesef bu durumun önüne geçilemiyor. İnsanlarda şöyle bir düşünce var; hayvanları yaşayan varlıklar olarak görmüyorlar. Onlara göre, dünyada yaşama hakkı olan tek canlı insan. Bu yüzden de, içindeki hırsı veya öfkeyi, aslında yaşama hakkı olmadığını düşünerek hayvanlardan çıkartıyorlar. Umuyoruz ki, hayvanlara işkence edenler artık yüksek cezalar alır, ve aslında en az bizim kadar yaşama hakkı olan hayvanlar da artık mutlu bir şekilde yaşarlar.
Gelecek için ümitlerimiz var. Bu ümitlerimizi de, Rico Soegiarto gibi insanlar yeşertiyor. Bugün, bu mükemmel insanın, bir köpeği nasıl hayata döndürdüğünü göreceksiniz.

Bali adasını en azından isim olarak duymuşsunuzdur. Bali adası, sokaklarında çok fazla sokak köpeği bulunduran bir yerdir. Çok fazla kuduz hastalığı riski olmasına rağmen, Bali hükümeti bunun önüne geçmek için elinden gelen her şeyi yapıyorlar. Bali adasına yolu düşen herkes, her sokakta, bakımlı bir şekilde yaşayan köpekler görecektir. Gerek insanların, gerekse devletin köpekler için önemli çalışmaları bulunuyor. Bali’deki insanların Hindu inancına sahip olduğunu öğreniyoruz. Hindu inancındaki en önemli simgelerden biri, köpeği ile birlikte cennete giren kral Yudhishthira’dır. İşte bu köpek sevgisinin en güzel örneklerinden birini, nerdeyse ölecek olan bir Husky cinsi köpeği bulan, ve onu hayata döndüren Rico Soegiarto’dur.

26 yaşındaki Rico, Husky cinsi bu köpeği bulduğunda; köpek o kadar kötü ve zayıf bir durumdaymış ki, kemikleri kolayca görülebiliyormuş. Yaşaması için çok fazla ümit yokmuş. Hayattan neredeyse kopacak olmasına rağmen, masmavi gözleri hala parlayarak bakıyormuş. Rico,, onu bulduğu günü şöyle anlatıyor: ‘’İşten çıkmıştım ve eve dönüyordum. Onu yolun tam ortasında yerde buldum’’.

Rico onun tedavisine hemen başladı. Veterinere götürdü, güzelce beslemeye başladı, ve ona kendisi baktı. Sonrasında ise gelinen sonuç mucize gibiydi. Kalın ve parlak tüyleri ile, masmavi gözleri ile bu güzel köpek, hiç olmadığı kadar güçlü bir hale geldi, ve sahibinin yanından hiç ayrılmıyor. Yeni köpeği ile birlikte 4 yeni köpek sahibi olan Rico, hayata yeniden dönen bu köpeğe, ona en çok yakışacak ismi verdi ‘Hope’ (Umut).

İşte Husky köpeğin ilk bulunduğu güne ait bir fotoğrafı. Verilen mamayı bile zor yiyordu.

Rico onu ilk bulduğunda, vücudunda çok fazla kel noktalar vardı.

O kadar zayıftı ki, kemikleri kolayca fark edilebiliyordu.

Yaşaması için çok fazla ümit yoktu.

O kadar kötü durumda olmasına rağmen, mavi gözleri hala umut dolu bakıyordu.

Rico, onun bir şansı daha olacağına yürekten inanıyordu.

Başlarda köpeğin ne sevip sevmediğini bilmiyordu. Bu yüzden her yemeği denedi.

‘’Onu işten eve dönerken, yolun ortasında bitkin bir şekilde buldum’’ dedi.

Doğru beslenme ve bakım ile, köpeğin durumu günden güne düzeliyordu.

Rico, köpeğinin değişimi her an paylaşıyordu.

O şimdi, mutlu gözlerle, ve ne güçlü haliyle gülümsüyor.

Köpek, sahibine her şeyden çok bağlı. ‘’Köpeğim kurabiye yemeye bayılıyor’’ diyor Rico.

Köpek, şimdi kız arkadaşı ve 4 yavrusu ile kocaman bir aileye sahip.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0