Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Nasıl Bağlanılır?

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Nasıl Bağlanılır?

Türkiye Ziraat Bankası 1863 yılında Osmanlı devleti zamanında kurulmuş Türkiye’de ki en eski bankası olma unvanını taşımaktadır. 1923 Yılında Ziraat bankası ülkesinde ki insanlara yardım edebilmek amacı ile 110 tane olan şube ve sandıklarının sayısını 300’e çıkarmayı başarmıştır. Bu dönemde bankaya yaklaşık olarak 2 milyon tl sermaye sağlanmış ve banka düşman işgalinden çıkmış vatan topraklarına yoğun bir şekilde kredi vermeye başlamıştır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık bankacılığa dair bütün işlemleri her hangi bir banka şubesine gitmeden telefon veya internet bankacılığını kullanarak halledebiliyoruz. Ancak artan yoğun ilginin vermiş olduğu karışıklığın önüne geçebilmek için bankalar işlemleri öncelikli olarak sanal asistana yaptırmaya ve en son çare olarak sizin müşteri hizmetlerine bağlanmanıza olanak sağlar.

Uzun süre boyunca müşteri temsilcisine ulaşmak için hangi numarayı tuşlamanız gerektiğini aramanıza gerek yok. Ziraat bankası ile doğrudan iletişim kurabilmek için bankaya kayıtlı olan cep numaranızdan aramanız gerekmektedir, kayıtlı olmayan bir numaradan arama yapmanız durumunda sistemin sizi tanıyabilmesi için türkiye cumhuriyeti kimlik numaranızı tuşlamanız gerekir. Bu arada bilmeyenler için Ziraat bankası müşteri hizmetleri numarası 444 00 00

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

Hiç beklemeden müşteri hizmetlerine direkt olarak bağlanmak lütfen aşağıda listelediğimiz adımları takip ederek ilgili rakamları tuşlayın, önceden geçerli olarak 1,2,0 tuşlamaları artık geçersizdir.

  • Ana menüdeyken kart işlemleri için 1‘i tuşlayın.
  • Ardından 6 rakamını tuşlayın ve kart şifrenizi girin
  • Son olarak 0 rakamını tuşlayın

Sistemin yoğunluğuna göre belirlenen bekleme süresinin ardından müşteri hizmetleri ile direkt olarak iletişim kurabilirsiniz.

3.3
OVERALL SCORE
Editör Puanı
3 user votes x 2.7

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: 0